VARIA BY KARL LEUTHENMAYR

Vybrané závěsy, ozdobné kování nebo tapety: Se svou firmou Varia dbá Karl Leuthenmayr na dekorativních prvcích, které doplňují stylový interiér..

"Co je krásné - a co už je kýč? To je základní otázka, co se stylu týče," přemítá Karl Leuthenmayr. "Dobrý vkus je, když je něco použito ve správnou situaci." Věrohodná definice.

Jeho nová kolekce, závěsy z třpytivých optických vláken, tento názor dobře ilustrují. V atraktivním prostředí – stylové vitríny nebo stánku – vypadají tyto závěsy kultivovaně. V kombinaci s levným plastovým nábytkem, plyšovým kobercem a květinovou tapetou působí jako kýč. Karl Leuthenmayr má vysoké nároky na kvalitu sortimentu své firmy Varia. To dokazuje pohled na závěsy z jemného vzorovaného damašku, organzy, tilu i lesklého hedvábí, na propracované dekorativní střapce a ozdobné mosazné kování ze slévárny, kterých je plný showroom v Mnichově. Více než 600 jemných tkanin ve více než 100 barevných provedeních. Varia nabízí také dekorativní příslušenství jako garnyže a apartní kování, reedice a la Ludvík XV. z 18. století, neobyčejné tapety, ozdobné úvazky a střapce i nehořlavé látky.

Již přes 40 let vede Karl Leuthenmayr firmu Varia. " Dodavatele látek pro obchodníky, architekty a bytové designery," těmito slovy popisujeKarl Leuthenmayr svou globální společnost s pobočkami v Paříži, Mnichově, Londýně a Miami. Vášeň pro kvalitní látky v sobě dekoratér specialista objevil již v mládí. "Byl jsem fascinován damaškovými potahy starožitného nábytku a vždy jsem chtěl vědět, jak se damašek vyrábí," vzpomíná Karl Leuthenmayr. Po vyučení u francouzských výrobců látek "MercierFrères" a v USA, založil v roce 1972 v Paříži svou první firmu. Mladý Němec s anglickým vzděláním, vhodný pro mezinárodní obchod, se nejprve specializoval na bytové textilie. Navrhoval kolekce látek a jeho zákazníky byly především firmy specializující se na čalouněný nábytek. "Mít nápady je velmi důležité. Kreativita je důležitým bodem výroby. A člověk musí vědět, co chce zákazník," říká expert na styl. V roce 1975 v souvislosti s nařízením francouzské vlády o nutnosti vybavení veřejných institucí nehořlavými materiály, vyvinula Varia s velkým úspěchem nehořlavé látky.

Flitry či kroužková tkanina z ušlechtilé oceli jako závěsy – jak přichází Karl Leuthenmayr na nové nápady? "Nejlepší nápady v mém životě vyplývají z chyb ve výrobě a z pozorování. Něco se pokazí, ale přinese inspiraci pro něco nového," říká 70ti-letý Karl Leuthenmayr. Jeho smysl pro krásu a zajímavé věci je stejně důležitý jakozaujetípro kvalitu a prvotřídní ruční řemeslo. " Pro mě je důležitý čas a láska, kterou člověk věnuje precizní ruční práci. Není to příliš drahé pokud je to krásné. Člověk, ale samozřejmě musí najít zákazníky. A to v Německu není jednoduché, " říká s lítostí Karl Leuthenmayr. Karl Leuthenmayr klade důraz na internetový obchod, komunikuje denně prostřednictvím Skype s německým webovým designerem z Bangalore nebo s výrobci z Francie. Jeho bezproblémové přeskakování z francouzštiny do angličtiny je jeho velkou výhodou a určitě plusovým bodem u mnoha zákazníků, mezi něž patří královský dvůr stejně jako majitelé zámků, divadla, hotely či vystavovatelé na veletrzích.